Щодо відповідальності за незаконне перетинання державного кордону України з метою ухилення від призову на військову службу: законопроект

В Верховній Раді зареєстровано законопроект про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне перетинання державного кордону України з метою ухилення від призову на військову службу (№10453 від 31.01.2024).

Як зазначено в Пояснювальній записці до законопроекту, статистика вчинення злочинів, які кваліфікуються за статтею 332 Кримінального кодексу України  («Незаконне переправлення осіб через державний кордон України») має стабільну динаміку зростання, зокрема за даними Офісу Генерального прокурора України, у 2022 році за вказаною статтею було зареєстровано 1225 кримінальних проваджень, а за період з січня по жовтень поточного року – 2011.

Ініціатори законопроекту Кузьміних Сергій Володимирович (IX скликання), Горенюк Олександр Олександрович (IX скликання), Остапенко Анатолій Дмитрович (IX скликання) пропонують внести зміни до Кримінального кодексу України, якими:

– встановити покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дев’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна для осіб, які вчинили правопорушення передбачені ч.ч. 1 та 2 ст. 332 Кримінального Кодексу України під час дії воєнного стану (абз. 1 ч. 3 ст. 332 КК в редакції законопроекту[1])[2];

– встановити кримінальну відповідальність за перетинання державного кордону України з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти  років (ч. 1 ст. 3322 КК в редакції законопроекту), а у випадку вчинення таких правопорушень повторно або групою осіб, передбачити покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти  до восьми років (ч. 2 ст. 3322 КК в редакції законопроекту), якщо ж, зазначені правопорушення були поєднані з насильством або із застосуванням зброї, – передбачити покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років (ч. 3 ст. 3322 КК в редакції законопроекту);

– встановити, що особа, яка здійснила перетин державного кордону України з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, звільняється від кримінальної відповідальності за вчинений злочин, за умови, якщо така особа повернулась на територію України впродовж шести місяців з моменту перетину кордону та добровільно заявила про факт скоєння злочину працівникам Державної прикордонної служби України (нова ч. 4 ст. 3322 КК).

Як зазначили ініціатори законопроекту в Пояснювальній записці, «завдячуючи нашим партнерам ми поповнюємо військові арсенали необхідною технікою, зброєю, боєприпасами та іншим військовим обладнанням, але з особовим складом Збройних Сил України, ми маємо вирішувати питання за рахунок власних резервів. Жодна країна антипутінської коаліції не буле відправляти своїх військовослужбовців в Україну, а тому питання мобілізації осіб призовного віку є надзвичайно  важливим завданням для нашої держави, важливою складовою майбутньої Перемоги над ворогом.».

Доречи, представляти проект Закону під час його розгляду на пленарному засіданні Верховної Ради України буде народний депутат України С.В. Кузьміних.

_________________

[1] Абзац перший частини третьої статті 332 після слів та знаку «з корисливих мотивів,» доповнити словами та знаком «або вчинені під час дії воєнного стану,»

[2] Стаття 332. Незаконне переправлення осіб через державний кордон України

  1. Незаконне переправлення осіб через державний кордон України, організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями або сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод –

караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

  1. Ті самі дії, вчинені способом, небезпечним для життя чи здоров’я особи, яку незаконно переправляли через державний кордон України, чи вчинені щодо кількох осіб, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, –

караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  1. Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою або вчинені з корисливих мотивів, –

караються позбавленням волі на строк від семи до дев’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *