14 липня 2023 року за основу було прийнято за основу проект Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку прийняття спадщини (реєстр. № 9287 від 11.05.2023 р.).
Проектом Закону передбачається внести змін до Закону України «Про нотаріат» та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», якими передбачити наступне:
– внести зміни до статті 13-1 Закону України «Про нотаріат», в якій врегулювати питання здійснення нотаріальної діяльності в межах нотаріальних округів. Враховуючи те, що законодавством в особливих випадках (тимчасово окуповані території чи бойові дії) передбачена можливість відкриття спадщини не за місцем відкриття спадщини, пропонується узгодити відповідні положення з нормами Закону України «Про нотаріат» (статті 66, 67, 71), врегулювавши особливості видачі свідоцтва про право на спадщину та вчинення інших нотаріальних дій щодо спадкового майна з урахуванням зазначених особливостей.
– внести зміни до статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» шляхом вдосконалення порядку визначення статусу окремих територій України тимчасово окупованими.
– особливості спадкування на тимчасово окупованих територіях та територіях, на який ведуться бойові дії пропонується врегулювати не у ст. 11-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а у Цивільному кодексі України, як основному акті цивільного законодавства.
За основу також було прийнято проект Закону України про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку прийняття спадщини (реєстр. № 9288 від11.05.2023 р.).
Законом України № 2923-IX від 23.02.2023 «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі – Закон № 2923-IX ) внесено зміни до низки законодавчих актів України.
Серед іншого, було викладено статтю 1221 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) в новій редакції. Проте, як зазначили автори законопроекту, новий механізм відкриття спадщини є недоречним і таким, що створює істотні ризики для цивільного обороту і може спричинити передумови для порушення прав спадкоємців.
Таким чином, пропонується повернути загальне правове регулювання правовідносин щодо місця відкриття спадщини і перебачити спеціальні правила щодо відкриття спадщини в населених пунктах, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого у встановленому законодавством порядку.
Отже, проектом передбачається внести зміни до Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), а саме:
-повернути положення статті 1221 Цивільного кодексу України до попередньої редакції шляхом закріплення чіткого загального правила про місце відкриття спадщини за останнім місцем проживання спадкодавця або місцезнаходженням його майна;
-викласти пункт 19 Прикінцевих та перехідних положень в новій редакції, якою передбачити у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану зупинення строків позовної давності, встановлені ЦК України.
-доповнити Прикінцеві та перехідні положення новими пунктами 20, 21, якими передбачити зупинення строків позовної давності під час дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та встановлення спеціальних строків та порядку регулювання спадкових правовідносин на час дії в Україні або окремих її місцевостях воєнного, надзвичайного стану, зокрема на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.