Процедура прийняття спадщини до складу якої входить нерухоме майно у випадку проживання спадкодавця за межами України врегульовується лише роз’ясненням Верховного Суду в постанові від 13 березня 2023 року по справі № 398/1796/20, де зазначено, що у випадку, коли спадкодавець на час смерті проживав за межами України, і до складу спадщини входять права на нерухоме майно, яке знаходиться на території України, прийняття спадщини відбувається у спосіб звернення спадкоємця з відповідною заявою до компетентного органу, уповноваженого на вчинення нотаріальних дій, за місцем знаходження нерухомого майна, тобто, в Україні.
Проектом закону Закону України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо унормування питання прийняття спадщини спадкодавець якої перебуває за кордоном» (№10134 від 09.10.2023 р.) пропонується внести зміни до статті 1269 Цивільного кодексу України, якими передбачається встановити, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зареєстроване на території України, але на час відкриття спадщини спадкодавець такого майна проживав за межами України, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини за місцезнаходженням нерухомого майна.
Також встановлюються шляхи подачі такої заяви, а саме:
1) особисто спадкоємцем;
2) через уповноважену особу за довіреністю на оформлення спадщини;
3) шляхом дистанційного оформлення заяви: у паперовій формі рекомендованим листом. У такому разі заява засвідчуються особистим підписом спадкоємця. Справжність підпису має бути посвідчена нотаріально або консульською установою, якщо спадкоємець перебуває за межами України; або в електронній формі засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг. У такому випадку заява засвідчуються електронним підписом спадкоємця, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.