Рішення суду може бути оскаржене у касаційній інстанції у випадку, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку серед підстав касаційного оскарження судових рішень.
Однак, на сьогоднішній день жоден законодавчий акт не містять визначення поняття «подібні правовідносини», а також будь-яких критеріїв визначення подібності правовідносин.
Велика Палата Верховного Суду у справі №233/2021/19 конкретизувала власні правові висновки та правові висновки Верховного Суду України щодо критеріїв встановлення подібності правовідносин, визначивши, що на предмет подібності слід оцінювати саме ті правовідносини, які є спірними в порівнюваних ситуаціях.
В зв’язку з цим законопроектом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо подібних правовідносин» (№11177 від 15.04.2024 р.) пропонується уточнити положення Цивільного процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до постанови Великої Палати Верховного Суду №233/2021/19, що сприятиме юридичній визначеності у застосуванні приписів процесуального закону, які зобов’язують визначати подібність правовідносин.
Законопроектом пропонується уточнити положення Цивільного процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України нормами щодо подібних правовідносин та викласти відповідні статті кодексів наступним чином
«Подібними правовідносинами вважаються ті правовідносини, які є спірними у порівнюваних ситуаціях. Суд визначає, чи є певні спільні риси між спірними правовідносинами насамперед за їхнім змістом. А якщо правове регулювання цих відносин залежить від складу їх учасників або об’єкта, з приводу якого вони вступають у правовідносини, то у такому разі подібність визначається судом за суб’єктним і об’єктним критеріями відповідно. Для встановлення подібності спірних правовідносин у порівнюваних ситуаціях суб’єктний склад цих відносин, предмети, підстави позовів і відповідне правове регулювання не обов’язково мають бути тотожними, тобто однаковими».