Законопроектом “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо особливого режиму оподаткування окремих платників третьої групи єдиного податку” (№8226) пропонується передбачити, що банк може бути податковим агентом для фізичних осіб-підприємців платників єдиного податку 3 групи без ПДВ, які не мають найманих працівників та здійснюють розрахунки виключно в грошовій безготівковій формі.
Такі платники податків не будуть вести облік та не складатимуть податкову звітність.
Докладніше про законопроект.
Запроваджується, що функцію податкового агента для платників єдиного податку 3 групи без ПДВ може виконувати банк, в якому ФОП відкриє поточний рахунок, утримуюючи 5% податку від сум надходжень на цей рахунок.
Особи, які оберуть спрощену систему оподаткування із податковим агентом – банком, повинні будуть лише зареєструватися таким платником та відкрити спеціальний підприємницький рахунок, а виконання інших податкових обов’язків на них не покладатиметься.
Вбачається, що така система буде інтегрована в платформу “ДІЯ”, де особа зможе як подати заяву на перехід (обрання) на спеціальний податковий режим, коли банк виступає податковим агентом, так і відкрити спеціальний підприємницький рахунок.
Передбачається, що такий платник єдиного податку третьої групи матиме право обрати банк, у якому в нього відкрито спеціальний підприємницький рахунок, своїм податковим агентом. Для цього платник податків повинен буде подати відповідну заяву до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси в порядку та за формою встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
При цьому такі платники єдиного податку зобов’язані будуть відкрити спеціальні підприємницькі рахунки протягом місяця із дня їх реєстрації такими платниками єдиного податку, або з дня подання відповідної заяви.
У разі, якщо такий платник податку протягом зазначеного строку не відкриє спеціальний підприємницький рахунок, він вважатиметься платником єдиного податку третьої групи із податковим агентом – банком з дня його державної реєстрації.
У день відкриття/закриття рахунку банк повинен буде надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунку платником єдиного податку третьої групи до контролюючого органу, в якому обліковується такий платник податків.
Відкрити спеціальні підприємницькі рахунки можливо буде лише в одному банку.
Банк, як податковий агент платника єдиного податку третьої групи буде зобов’язаний:
а) своєчасно та повністю утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету єдиний податок платника єдиного податку;
б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум надходжень платника третьої групи єдиного податку на рахунки у банках і сум утриманого з них податку за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Такий розрахунок подаватиметься лише у разі зарахування коштів на рахунок платника єдиного податку. При цьому податкові агенти платників єдиного податку окремо будуть відображати обсяг надходжень на рахунок, що оподатковані за ставкою 5 відсотків від суми зарахованих коштів, та обсяг надходжень на рахунок, що оподатковані за ставкою 15 відсотків від суми зарахованих коштів (у разі перевищення відповідного ліміту);
в) подавати до контролюючого органу інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та порядку, визначених цим розділом та розділом II цього Кодексу;
г) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.
Передбачається також, що контролюючий орган матиме право отримувати безоплатно від банків у порядку, встановленому Законом України “Про банки і банківську діяльність” та Податковим кодексом Україи, інформацію щодо операцій за рахунками таких платників єдиного податку, а саме відомості на визначену дату або за визначений період часу про операції зарахування коштів на рахунки, призначення платежу, ідентифікаційні дані та номер рахунку контрагента.
Отже, у випадку прийняття зазначеного законопроекту, платники єдиного податку на третій групі зобовязані будуть відкрити спеціальні рахунки та делегувати повноваження щодо податкової звітності банку.