КВЕД

Класифікація видів економічної діяльності (далі – КВЕД) встановлює основи для підготовки та поширення статистичної інформації за видами економічної діяльності.

Основне призначення КВЕД – визначати та кодувати основні та допоміжні види економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (КЛАСИФІКАЦІЯ ВИДІВ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ДК 009:2010).

Чи обов’язково змінювати (додавати) КВЕДи? Платник податків на спрощеній системі оподаткування в разі здійснення забороненої діяльності або господарської діяльності без відповідного КВЕДа, відповідно до  пункту 298.2.3 ПКУ, зобов’язаний перейти на загальну систему оподаткування.

Якщо єдинник самостійно не перейде на загальну систему, а порушення виявлять під час перевірки, то податкова самостійно переведе такого платника податків на загальну систему оподаткування в минулий період (ст. 299.11 ПКУ). Крім того, за таким доходом йому доведеться сплатити 15% ЄП (293.4 ПКУ).

А якщо платник податків перебуває на загальній системі, то за «діяльність» без  КВЕДів податкова може не визнати  його витрати та донарахувати податки.

Як обрати КВЕДи? Слід зауважити, що кількість КВЕД не обмежена. Тому рекомендується додавати КВЕДи і за суміжними або схожими видами діяльності. Наприклад, при здійсненні торгівлі найкраще додавати і “торгівлю в спеціалізованому магазині”, і “неспеціалізованому магазині”, і “через Інтернет”. Це три різних КВЕДа.

Також слід враховувати, що оптова та роздрібна торгівля певним видом товарів або виробництво і торгівля цим товаром – це не одне і те ж, тому треба додавати окремі КВЕДи і за торгівлю, і за виробництво.

А якщо процес виготовлення та продажу товару (послуги) передбачає різні супутні послуги, які не включаються в вартість товару, а йдуть окремим розрахунковим документом або актом (наприклад, доставка та збірка меблів, налаштування пристрою), для них також обов’язково повинні бути відповідні КВЕДи.

Не потрібно додавати КВЕДи, які заборонені для єдиного податку, якщо це не основна діяльність. Якщо основна діяльність платника податків полягає, наприклад, в аудиторській діяльності, то тут взагалі не можна розраховувати на перехід на спрощену систему оподаткування, оскільки ця діяльність для єдинників заборонена.

Як додавати КВЕДи? Спершу КВЕД слід додати (змінити) в Єдиному державному реєстрі. Для цього можна звернутися до реєстратора або нотаріуса або зробити це самостійно через Дію.

Якщо платник податків змінює основний вид діяльності, він повинен отримати витяг. Але в будь-якому випадку, належить отримати витяг із Держреєстру з оновленою інформацією.

Якщо платник податків перебуває на спрощеній системі оподаткування, в подальшому він повинен додати КВЕД в реєстрі платників єдиного податку. Відповідну заяву можна подати через електронний кабінет платника податків. Обов’язково після відправлення заяви про зміну КВЕДів треба направити податковій (так само через електронний кабінет) запит на отримання витягу із реєстру платників єдиного податку.

У які терміни потрібно вносити зміни по КВЕДам? ФОПи 1-ї та 2-ї групи ЄП повинні подати заяву про зміну КВЕДів не пізніше 20 числа наступного місяця після отримання доходу за новими КВЕД (п. 298.5 ПКУ). Юридичні особи і ФОПи 3-ї групи ЄП – не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися зміни (але це не норми ПКУ, а роз’яснення ДФС). Платник податків на загальній системі – повинен внести зміни протягом місяця з дня виникнення змін (ст. 65.9 ПКУ).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *