Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду в постанові від 06 жовтня 2022 року у справі № 444/2906/17 (провадження № 51-1070 км 22) зазначив, що з метою забезпечення права на захист судовий розпорядник повинен надати обвинуваченому пам’ятку про його права та обов’язки, передбачені КПК, після ознайомлення з якою головуючий може роз’яснити ці права і обов’язки, якщо вони не зрозумілі обвинуваченому, а сам обвинувачений вимагає їх роз’яснення. Суд за своєю ініціативою не зобов’язаний роз’яснювати обвинуваченому його права та обов’язки, передбачені КПК.
У наведеній справі Сторона захисту скаржилась на не вручення у місцевому суді обвинуваченому пам`ятки про права та обов`язки, а також не роз`яснення судом його прав.
Верховний Суд зазначив на це наступне. “Статтею 345 КПК України чітко регламентовано, що судовий розпорядник роздає особам, які беруть участь у судовому розгляді, пам`ятку про їхні права та обов`язки, передбачені цим Кодексом. Після ознайомлення з пам`яткою головуючий з`ясовує, чи зрозумілі їм їх права та обов`язки і у разі необхідності роз`яснює їх.
Законодавець не зобов`язує суд з власної ініціативи роз`яснювати учасникам судового процесу їх права. Права роз`яснюються лише у разі необхідності, на вимогу особи, яка їх не зрозуміла.”
Відповідно до матеріалів провадження, засудженому було судовим розпорядником вручено пам`ятку про його права та обов`язки. Після ознайомлення з пам`яткою головуючий з`ясував у осіб, які беруть участь у судовому розгляді, чи зрозумілі їм їх права та обов`язки. Жодних заяв чи клопотань про те, що права не зрозумілі та є необхідність у їх роз`ясненні обвинувачений суду не заявляв. Крім того, він протягом судового розгляду користувався послугами кваліфікованого захисника.
Таким чином, на думку касаційної інстанції, порушення КПК України під час судового розгляду допущено не було .