- А чи може бути ФОП найманий працівник?
Може. Але підприємницька діяльність не повинна бути пов’язана з функціональними обов’язками співробітника.
Тобто бухгалтер або юрист, які працюють за трудовим договором, не можуть співпрацювати з суб’єктом господарювання як ФОП, що надає відповідні бухгалтерські послуги або правничу допомогу.
2. Чи може бути ФОП нерезидент?
Так. Проте нерезидент не зможе обрати спрощену систему оподаткування (пп. 291.5.7. п. 291.5 ст. 291 ПК України).
3. Хто не може бути приватним підприємцем?
- Особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (ст. 25 і п.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»);
- Особи від 16 до 18 років можуть зареєструватися ФОП виключно за згодою батьків (опікуна) (п.3 ч.1 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань»;
- Особи, яким підприємницька діяльність була заборонена за рішенням суду;
- Згідно ч.4 ст.3 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси можуть бути тільки самозайнятими особами та не можуть бути ФОП.
4. Якими видами діяльності не мають право займатись підприємці?
Ці види діяльності перелічені в статті 4 Закону Україні «Про підприємництво». Слід зазначити, що сам Закон втратив чинність з 01.01.2004 року, крім статті 4!
Отже, підприємці не мають право займатись наступними видами діяльності:
- Діяльність, пов’язана з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, здійснюється відповідно доЗакону України “Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори”.
- Діяльність, пов’язана з охороною окремих особливо важливих об’єктів права державної власності, перелік яких визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, а також діяльність, пов’язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних, судово-психіатричних експертиз, може здійснюватися виключно державними підприємствами та організаціями.
- Діяльність, пов’язана з виробництвом бензинів моторних сумішевих або з додаванням (змішуванням) біоетанолу та/або біокомпонентів на його основі до вуглеводневої основи (бензинів, фракцій, компонентів тощо), здійснюється підприємствами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики в паливно-енергетичному комплексі.
- Діяльність, пов’язана з виробництвом біоетанолу, здійснюється суб’єктами господарювання за наявності відповідної ліцензії.
5. Чи може ФОП здійснювати діяльність, яка не зазначена в його облікових даних?
ФОП не має права здійснювати в межах підприємницької діяльності такі види діяльності, які не зазначені в його облікових даних.
Перш ніж розпочати отримувати кошти від такої діяльності необхідно внести зміни до реєстраційних даних та додати нові КВЕДи.
При цьому необхідно мати на увазі, що для першої, другої та третьої груп платників єдиного податку існують свої обмеження щодо видів діяльності.
Таким чином ФОП має:
- перевірити чи передбачений новий вид діяльності для певної групи платника ЄП, якщо ФОП перебуває на спрощеній системі оподаткування,
- додати новий КВЕД до державного реєстру (можна на порталі ДІЯ),
- додати новий КВЕД до реєстру платників єдиного податку (можна в електронному кабінеті платника податків),
- отримати витяг з реєстру платників ЄП в податковій.
! Якщо ФОП перебуває на єдиному податку, не потрібно додавати КВЕДи, які заборонені на єдиному податку!